Materiál pro prezentaci katechezí a pro samostatnou práci dětí

 

"Materiálem" se v KDP rozumí pomůcky pro prezentace témat katechezí a pro samostatnou práci dětí. Označení "materiál" se běžně používá v Montessori pedagogice. 

V zásadě má každá jednotlivá katecheze vlastní materiál, který dětem umožňuje přístup k teologickému obsahu katecheze. Materiál je určen k prezentaci obsahu všem dětem a k samostatné práci dětí. 

Materiály jsou vyrobeny z přírodních materiálů nebo z látky či modelovací hmoty, nepoužívají se plasty. Každý materiál zviditelňuje jednu klíčovou myšlenku. Návrh na podobeu materiálu je víceméně závazný, protože se na něj navazuje ve vyšším stupni KDP. Je proto třeba rozumět jeho použití, aby byl podle toho vyroben.  

Na těchto stránkách najdete katalog materiálů zatím jen pro I. stupeň KDP včetně jejich popisu a návodů na výrobu. Některé materiály je možné v polotovaru zakoupit prostřednictvím spolku Cesty katecheze, který vydává aktuální nabídkový list. To vše je umístěno v zabezpečené sekci Materiál pro děti - I. stupeň , do které poskytujeme přístup pouze absolventům některého ze seminářů KDP, které vedly naše lektorky nebo paní dr. Barbara Surma z Polska. Toto opatření odpovídá mezinárodním zvyklostem a má své opodstatnění. Pokud se chcete zúčastnit některého ze seminářů, sledujte, prosíme, sekci Kalendář akcí

Ukázky materiálů si lze prohlédnout bez ohledu na zařazení do databáze účastníků seminářů KDP na celosvětovém katalogu www.pinterest.com. Lektorky programu KPD Marie Zimmermannová a Marcela Roubalová zde mají své profily, na kterých vytvořily piny označené prefixem KDP pro jednotlivá témata ze všech stupňů KDP. Na tyto piny postupně přidávají fotografie, které objeví na internetu z atrií celého světa. Na stránky Pinterest je nutné se zaregistrovat a vytvořit si tak svůj profil. Registrace je zdarma. Umožňuje vytváření svých pinů (nástěnek) a sledování vybraných nástěnek ostatních uživatelů.